Meteory – niezwykłe klasztory w Grecji

Styczeń 18, 2022

Kategorie: Blisko , Grecja

Są takie miejsca na świecie, które wydają się nierealne, wymyślone, bajkowe. Jednym z nich są Meteory, wysokie skały z klasztorami zawieszonymi w chmurach. Greckie słowo Meteora oznacza właśnie „zawieszony w powietrzu” i trafnie opisuje te niesamowite greckie monastyry prawosławne. Niezwykłości Meteorom dodaje fakt, że  imponujące skały pionowo wyrastają z równin Tesalii. Wiele wieków temu, na tych gigantycznych skałach sięgających ponad 600 metrów wysokości, z zapierającym dech w piersiach krajobrazem, powstała jedna z najważniejszych wspólnot monastycznych Grecji. Dziś Meteory to jedna z największych atrakcji Grecji, którą zdecydowanie warto zobaczyć.

 

Meteory w Grecji

Meteory to bizantyjskie klasztory wzniesione na stromych skałach, w których znajdują się bezcenne artefakty i malowidła ścienne. Obecnie działa tylko sześć klasztorów z niewielką liczbą mnichów (17) i mniszek (50), którzy w nich mieszkają. Zbliżając się do miasta Kalambaka, najbliższego dużego miasta w pobliżu Meteorów i malowniczej wioski Kastraki z drugiej strony,  oczom ukazuje się kompleks gigantycznych filarów skalnych z piaskowca, które wznoszą się do nieba. Na ich szczycie zobaczysz słynne klasztory Meteory.

Wizyta w klasztorach Meteory oferuje wyjątkowe połączenie wielkości natury z historią, architekturą i odwiecznym pragnieniem człowieka, by połączyć się z Boskością. Od wczesnych czasów chrześcijańskich  Meteory były uważane za idealne miejsce do osiągnięcia absolutnej izolacji. Miejsce, w którym ludzie mogą znaleźć pokój i harmonię.

Meteory są dziś największym stanowiskiem archeologicznym w Grecji pod względem obszaru, który obejmuje. Od 1989 roku są również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 1995 roku są oficjalnym świętym miejscem Grecji. Ogromny kompleks gigantycznych filarów skalnych, z klasztorami zbudowanymi przed wiekami na skałach z piaskowca, tworzy prawdziwie surrealistyczny krajobraz, którego nie ma nigdzie indziej na świecie.

 

Meteory dojazd i zwiedzanie

  • Meteory oddalone są od lotniska w Atenach ok. 350 km, a od lotniska w Salonikach ok. 230 km, do klasztorów najlepiej dojechać wypożyczonym samochodem. Z Kalambaki i Kastraki do Meteorów można dostać się lokalnymi autobusami lub zorganizowanymi wycieczkami kupionymi w miejscowych biurach turystycznych
  • teren, na którym znajdują się klasztory, jest dość duży i przemieszczanie się pomiędzy nimi pieszo jest męczące i mało komfortowe z uwagi na duży ruch na drodze, zdecydowanie lepiej mieć do dyspozycji samochód i podjeżdżać do wybranych klasztorów, zatrzymując się w licznych punktach widokowych pomiędzy nimi
  • w sezonie (od czerwca do sierpnia) ruch pomiędzy klasztorami jest bardzo duży, jeździ dużo autokarów wypełnionych turystami i poruszanie się bywa utrudnione. Dlatego idealnie jest zwiedzać Meteory wiosną lub jesienią
  • zwiedzającym udostępnionych jest sześć klasztorów- cztery klasztory męskie: Wielki Meteor, Warłama, Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Świętej Trójcy oraz dwa klasztory żeńskie: Świętego Stefana i Rusanu
  • wstęp do każdego klasztoru jest płatny ( 3 Euro) i w każdym bilet kupuje się osobno
  • każdy klasztor jest czynny w innych dniach tygodnia i w różnych godzinach, przy czym z reguły są to godziny do 15.00-16.00, szczegółowe informacje znajdują się tu 
  • klasztory można zwiedzać w odpowiednim stroju- kobiety muszą mieć długą spódnicę (na spodnie także musi być założona spódnica) i zakryte ramiona, mężczyźni długie spodnie i zakryte ramiona. Na miejscu można zakupić chusty zakrywające nogi lub ramiona (2 Euro)
  • w niektórych klasztorach nie można robić zdjęć w środku
  • pod większymi klasztorami znajdują się pojedyncze budki z napojami czy lodami, ale lepiej mieć swoje zaopatrzenie w wodę i przekąski
  • latem na terenie Meteorów jest bardzo gorąco i nie ma się gdzie schować w cieniu, więc zadbaj o krem z filtrem i nakrycie głowy
  • noclegi najbliżej dostępne są w Kalambace i Kastraki
  • na zwiedzanie wszystkich klasztorów trzeba poświęcić co najmniej jeden cały dzień
  • po zwiedzaniu koniecznie trzeba się posilić w fantastycznym miejscu kilkanaście km od Meteorów, w Goysios Tavern (BBQ House O Goussios)

 

 

My mieliśmy w planach zwiedzanie dwóch klasztorów- Wielkiego Meteora i Warłama, ale ten pierwszy był wyjątkowo zamknięty w tym dniu. Jednak tak naprawdę, największą frajdę sprawia oglądanie monastyrów z pewnej odległości. Tylko wtedy można docenić trud ich wybudowania na wysokich pionowych skałach, piękno otoczenia i wyjątkowość krajobrazu. Mieliśmy to szczęście, że w czasie pandemii nie było w Meteorach żadnego ruchu, spotkaliśmy tam tylko garstkę indywidualnych turystów i i bez problemu mogliśmy zatrzymać się w dowolnym miejscu, z którego pięknie widać było klasztory.

 

Meteory – historia

Pierwszymi, którzy wykorzystali skały Meteory do celów duchowych, byli prawosławni mnisi pustelnicy. Przybyli w to miejsce między IX a X wiekiem, aby znaleźć spokój i odizolować się w wielu jaskiniach rozsianych wśród skał. Przez wieki mnisi żyli w całkowitej izolacji.  Regularnie otrzymywali od miejscowych darowizny w postaci żywności, wody, odzieży, drewna, niezbędnych rzeczy, które pozwoliły im przeżyć. Miejscowi postrzegali ich jako świętych mężów, którzy przybyli, by zamieszkać w okolicy, godnych ich wsparcia.

Około XII wieku mnich o imieniu Nilos postanowił zebrać rozproszonych mnichów pustelników z Meteorów w bardziej zorganizowaną społeczność monastyczną. Ustanowił zasady i kanony dla mnichów. W ten sposób zapoczątkował drugą fazę bardziej zorganizowanego rozwoju monastycznego w Meteorze.

Dwa wieki później, w XIV wieku, inny mnich o imieniu Athanasios wspiął się na drugą co do wysokości skałę (wedle legendy na skrzydłach orła), aby założyć pierwszy z klasztorów, Wielki Meteor. Do XVI wieku liczba klasztorów istniejących w tym miejscu osiągnęła łącznie 24. W tamtych czasach wszelkie potrzebne mnichom do codziennego życia przedmioty i materiały budowlane wciągane były do góry na specjalnych linach – obecnie na potrzeby turystów wybudowane zostały pomosty i schody ułatwiające poruszanie się po górach i dostęp do klasztorów.

XVI wiek był zdecydowanie najlepszym okresem Meteorów. W tym czasie funkcjonowała największa populacja mnichów i największa liczba czynnych klasztorów. Wiek później, w XVII wieku, ze względu na nieprawidłową konserwację budowli oraz ich konstrukcję, nastąpił upadek i przez następne trzy stulecia klasztory  podupadły.

 

Meteory – punkty widokowe

O ile zwiedzanie samych klasztorów stanowi atrakcję samą w sobie, o tyle miejsce ich położenia dosłownie wyrywa z butów. Na terenie zabytku jest kilka punktów widokowych, z których widać rozpościerającą się w dole dolinę z pionowymi ostańcami i klasztorami. Poza tym z drogi pomiędzy klasztorami także widać zabytki i można uchwycić niezłą perspektywę. Podobnie z tarasów widokowych klasztorów świetnie widać kolejne.

  • najbardziej spektakularny widok na całą dolinę i aż cztery klasztory rozpościera się z punktu o nazwie Meteora Observation Deck (wystarczy wpisać nazwę w google maps), stąd też najpiękniej widać zachód słońca (lokalna nazwa Sunset Rock)

 

  • ze schodów prowadzących do Klasztoru Warłama pięknie widać Klasztor Rusanu

 

  • z punktu widokowego o nazwie Meteora Panorama świetnie widać Klasztor Świętej Trójcy

 

  • widok na Klasztor Warłama – zaparkuj na parkingu obok Wielkiego Meteora i idź z powrotem w kierunku Klasztoru Warłama. Punkt widokowy znajduje się po prawej stronie,  między Klasztorem Warłama a Wielkim Meteorem

 

 

Meteory to miejsce naprawdę wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Doświadczenie potęgi natury i kunsztu budowlanego mnichów przed wiekami robi piorunujące wrażenie. Do tego pionowe skały wyrastające z równin niczym iglice, potęgują wrażenie nierealności tego miejsca. Wizytę w Meteorach można połączyć z wypoczynkiem na Półwyspie Chalkidiki, do czego gorąco zachęcam.

 

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz także:

Lefkada – najpiękniejsze plaże i przepis na wspaniałe, greckie wakacje

Sithonia – greckie wakacje na Półwyspie Chalkidiki

Co trzeba zobaczyć na Zakynthos (część I)

 

 

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Filmowe SzlakiJustynaTadeusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Filmowe Szlaki
Gość

Tak z ciekawości, rozumiem, że w Meteorach spędziliście dzień? Ale cały, czy z dojazdami?

Tadeusz
Gość

Absolutnie niesamowite miejsce 🙂 miałem przyjemność być 🙂 niestety nie posiadam tak fantastycznych zdjęć – dobra robota !