Kłodzka Góra – krótki szlak i piękne widoki

Marzec 26, 2021

Kategorie: Blisko , Góry , Polska

Kłodzka Góra to szczyt w paśmie Gór Bardzkich, o którym nie słyszeliśmy zanim rozpoczęliśmy zdobywanie szczytów Korony Gór Polski. Kłodzka Góra nie jest najwyższa w Górach Bardzkich, ale za taką została uznana, a na jej szczycie – na wysokości 757 m npm – postawiona została wieża widokowa, z której rozpościerają się naprawdę fantastyczne widoki. I choćby dla nich warto na Kłodzką Górę zawitać.

 

Kłodzka Góra – szlak

Kłodzka Góra dostępna jest z trzech stron i prowadzą na nią różne szlaki. Najkrótszy szlak (niebieski) na Kłodzką Górę prowadzi z Przełęczy Kłodzkiej znajdującej się przy drodze krajowej z Kłodzka do Złotego Stoku. Szlak ma długość 5,6 km w obie strony, a jego przejście zajmie ok. 2,5 godziny. Na Przełęczy znajduje się duży parking (uwaga- wjazd jest na zakręcie, łatwo przegapić), samochód można też zostawić wzdłuż bocznej drogi naprzeciwko parkingu.

Wejście na szlak niebieski znajduje się po lewej stronie parkingu, nieco ukryty wśród drzew. Po prawej stronie widać bramę Pętli Kłodzkiej, czyli koniec szlaku rowerowego. Dość szybko i nieco zaskakująco szlak zaczyna się mocno wspinać i można się nieco zmachać wdrapując się na pierwszy z trzech mijanych wzniesień – Podzamecką Kopę. Całe szczęście ten stromy odcinek jest krótki i już po chwili będzie można iść dalej, lekko tylko wznoszącym się szlakiem. Kolejne wzniesienia mijane po drodze to Grodzisko i Jelenia Kopa.

 

 

I tu tip- szlak niebieski odbija w prawo i prowadzi bokiem Kłodzkiej Góry, w pewnym momencie przecina las i wiedzie przez krzaki i wygląda jakby go ktoś wyciął w lesie i w tych krzakach. Widoków nie ma żadnych, dlatego lepiej jest ominąć ten nieciekawy fragment szlaku i skierować się w drogę wiodącą lewą stroną góry, za znakiem na wieżę widokową (rozejście widoczne na zdjęciu poniżej). Ten fragment drogi jest przyjemny, nie trzeba się przedzierać przez żadne chaszcze, a i towarzyszyć Wam będzie niezgorszy widok. My w pierwszą stronę poszliśmy szlakiem, ale już wracaliśmy tą drogą. Obie trasy wyżej się łączą i dalej można kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim.

 

Kłodzka Góra- wieża widokowa

W pewnym momencie ponad drzewami dostrzec można wieżę widokową. Zbudowana została w ramach polsko-czeskiego projektu zwanego szlakiem grzbietowym i otwarta pod koniec sierpnia 2020 r. Sama wieża specjalnie piękna nie jest, zwłaszcza gdy punktem odniesienia będzie wieża na Trójgarbie, ale jest dość wysoka – 35 m i zapewnia naprawdę świetne widoki przy dobrej pogodzie. My Kłodzką Górę odwiedziliśmy pod koniec października, czyli w środku złotej jesieni, więc barwy pobliskich gór po prostu mnie oszołomiły. Myślę, że to najpiękniejszy czas na wizytę w tym miejscu i letnia wersja krajobrazów nie może się równać z tą jesienną.

 

 

Na wieżę prowadzą kręte ażurowe stopnie, więc osoby z lękiem wysokości lub przestrzeni mogą nie czuć się najlepiej. Na górze platforma widokowa jest całkiem spora. A krajobrazy? Góry Orlickie, Sowie, Bardzkie, widać też charakterystyczny Szczeliniec Wielki i dużo więcej. W jesiennych barwach krajobrazy są przepiękne! Kolorowe drzewa, góry w różnych odcieniach brązu i pomarańczy, poprzecinane zielenią drzew iglastych. Jest moc! Bez wieży na szczycie Kłodzkiej Góry byłby to zwykły spacer, bez specjalnych widoków. Jednak wejście na wieżę przenosi wycieczkę na zdecydowanie wyższy poziom.

 

 

Na szczycie znajduje się tablica z nazwą góry i skrzynka z pieczątką dla zdobywców Korony Gór Polski.

 

 

Do samochodu wracamy początkowo szlakiem niebieskim, ale gdy odbija on w lewo, my odbijamy w prawo by zejść trasą, o której pisałam wyżej. Zdecydowanie przyjemniej.

 

Kłodzka Góra to pomysł na krótki, przyjemny spacer w niewysokich górach. Nowa wieża widokowa dodaje mu pikanterii, a jesienne barwy czynią go zaczarowanym. To miłe odkrycie w ramach zdobywania Korony Gór Polski, kolejna już górka, która pomimo swych niewielkich rozmiarów, przyjemnie mnie zaskoczyła.

 

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz także:

Jagodna – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich

Trójgarb – wieża widokowa

Zimowe Karkonosze – szlak ze Szrenicy do Śnieżnych Kotłów

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o