Azory – zwiedzanie Sao Miguel (cz. 1)

Marzec 3, 2020

Kategorie: Blisko , Portugalia

Sao Miguel uważana jest za najpiękniejszą i najbardziej zróżnicowaną wyspę Azorów. Nic dziwnego, że większość turystów rozpoczyna eksplorację tego niesamowitego archipelagu właśnie od São Miguel, największej wyspy Azorów. Dziś pokażę Wam najpiękniejsze miejsca zachodniej strony  Sao Miguel. Ponieważ na całej wyspie jest ich bardzo dużo, podzieliłam relację na trzy części – zachód, środek i wschód wyspy. Zachodnia część Sao Miguel jest najbardziej rozwinięta turystycznie, znajdziecie tu największą bazę noclegową i mnóstwo fantastycznych miejsc do odwiedzenia. Gdyby się uprzeć to można przejechać wyspę dookoła w kilka godzin, tylko po co?

 

 

Opisane poniżej miejsca naniosłam na mapę

 

Caldeira das Sete Cidades

Około 17 km na północny zachód od Ponta Delgada leży jedna z głównych atrakcji przyrodniczych wyspy São Miguel. To krajobraz Caldeira das Sete Cidades (kaldera siedmiu miast), gdzie – zgodnie z legendą – siedem miast założonych przez wypędzonych hiszpańskich biskupów, zostało zatopionych.  Kaldera uformowała się z krateru, który zawalił się podczas gigantycznej erupcji, a obecny kształt powstał podczas  dużej erupcji w 1445 roku. Kaldera ma  obwód 12 km i średnicę 7 km.  Wypełniona jest trzema mniejszymi jeziorami i dwoma prawie równej wielkości, dużymi jeziorami. To Lagoa Verde z krystalicznie zieloną wodą i Lagoa Azul z niezwykle niebieską wodą, które są oddzielone tylko wąskim mostem. Strome ściany krateru o wysokości do 300 m, porośnięte bujną roślinnością, stanowią przepiękny kontrast ze spokojnymi wodami i delikatnymi kolorami jezior.

W kraterze znajduje się  mała wioska Sete Cidades z ciekawymi domami, małym neogotyckim kościołem na końcu wyłożonej cedrami drogi i malowniczym parkiem ze wspaniałymi starymi drzewami. To tu nocowaliśmy przez kilka dni naszego pobytu na Sao Miguel i codziennie podziwialiśmy widoki, które rozpościerają się w drodze do i z Sete Cidades. Poza punktami widokowymi, które za chwile opiszę, sama droga tonąca w kwitnących hortensjach, powodowała zawrót głowy i oszołomienie! A przejeżdżaliśmy nią kilka razy dziennie, za każdym razem wpadając w zachwyt.

 

Miradouro da Vista do Rei

Widok króla,  punkt widokowy, z którego widać dwa jeziora – Lagoa Verde i Lagoa Azul, zielone i niebieskie, które przy słonecznej pogodzie wyraźnie różnią się kolorami, wioskę Sete Cidades i  połacie zieleni.  Z tyłu za punktem widokowym znajduje się opuszczony hotel Monte Palace, do którego można (nieoficjalnie) wejść. W tym celu należy przejść przez ogrodzenie i zajrzeć do straszącego budynku na własne ryzyko. 5* hotel został otwarty w latach 70 XX wieku, jednak zamknięto go pod koniec XX wieku. Od tego czasu niszczeje, ale jego wielkość i widoki ze środka, ogromny hol i klatka schodowa dają wyobrażenie jak wyglądał w czasach świetności.

 

Miradouro da Boca do Inferno

Punkt widokowy zwany ustami piekieł, znajdujący się na wysokości 730 m n.p.m. Jeśli kiedykolwiek widzieliście pocztówkowe zdjęcia z Azorów, to właśnie to miejsce jest wizytówką wysp. Rozpala wyobraźnię i w moim przypadku przesądziło o wyborze Sao Miguel jako celu podróży. To chyba najpiękniejsze miejsce na wyspie, a przynajmniej widok z niego jest przepiękny. Punkt widokowy bardzo łatwo dostępny i dobrze oznaczony (znaki kierują na Lagoa Canario). By do niego dotrzeć trzeba wjechać samochodem za bramę (i tu uwaga, brama jest otwarta latem do godz. 18.00) i dojechać do końca drogi, do parkingu, z którego prowadzi krótki spacer na niewielkie wzniesienie, a stamtąd już tylko kilka kroków do raju 🙂 Rozpościera się z niego widok na  jeziora w kraterze wulkanu – Lagoa Verde, Lagoa Azul, Lagoa Rasa, Lagoa de Santiago, miasteczko Sete Cidades i ocean. Uprzedzam jednak, że w sezonie jest to miejsce popularne i najlepiej przyjechać tu po południu, wówczas i światło piękne i ludzi garstka. Po drodze do punktu widokowego znajduje się też ukryte wśród roślinności jezioro – Lagoa Canario, rozglądajcie się za znakami.

 

Miradouro do Cerrado das Freiras

Kolejny widok na Lagoa Azul z innej perspektywy. Gdy już przejeżdżacie obok, warto się zatrzymać na chwilę.

 

 

Miradouro do Pico do Carvão

Ten punkt widokowy w bliskiej odległości Sete Cidades pozwala obejrzeć góry Maciço das Sete Cidades oraz  północne i południowe wybrzeże wyspy. Doskonale stąd widać rozległe stożki wulkaniczne, na których pasą się słynne azorskie krowy (których jest ponoć więcej niż mieszkańców).

 

 

Plaża w Mosteiros

Mosteiros to niewielka wioska położona na niesamowitym północno-wschodnim wybrzeżu Sao Miguel. Malownicza przystań rybacka, a także naturalne baseny, znane jako Poço da Pedra („kamienna studnia”) są głównymi atrakcjami tego miejsca. Znajdziecie tu przyjemne plaże z ciemnego piasku i najpiękniejsze zachody słońca, jakie dane nam było obserwować na wyspie. W niewielkiej odległości od plaży znajdują się skały, w tym jedna przypominająca swym kształtem klasztor, skąd wzięła się nazwa miejscowości. Dziewczyny tuż przed zachodem słońca zażywały kąpieli na plaży, a ja obserwowałam cudowny spektakl, jaki serwowała natura.

 

Ponta Da Ferraria Natural Swimming Pool

To miejsce absolutnie niezwykłe. Naturalne baseny oceaniczne, w których woda jest ciepła, bo ogrzewana gotującą się w skorupie ziemskiej magmą. Najbardziej odczuwalna ciepłota wody jest w czasie odpływu, gdy poziom wody się obniża. Można kąpać się w jednym z takich basenów, uważając jednak, by wpływająca do niego wzburzona woda oceanu nie porwała nas na szerokie wody. W tym celu zamontowano w basenie liny, których należy przytrzymać się w czasie mocniejszej fali. Wokoło nie ma plaży, są skały, na których można rozłożyć ręczniki. Są metalowe drabinki ułatwiające zejście do wody, można też do wody skakać ze skał. Zabawa gwarantowana! Samochód należy zostawić na darmowym parkingu i zejść kilkaset metrów w dół utwardzoną drogą. Na dole są przebieralnie, również darmowe.

 

 

Miradouro da Ponta do Escalvado

To punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniały i rozległy widok w dwóch kierunkach – na Ponta da Ferraria i północne wybrzeże wyspy. Tu także zachody słońca olśniewają.

 

Miraduoro das Cumeeiras

Mało popularny, a dostarczający niezwykłych wrażeń wizualnych, punkt widokowy na północy. Dojechać do niego można dwoma drogami – szutrową, która nie nadaje się dla samochodów osobowych z niskim zawieszeniem (próbowaliśmy) i asfaltową, której trzeba odrobinę poszukać. Ale warto, o matko, jak bardzo warto! Widok na kalderę Sete Cidades z przeciwnej strony jest równie piękny. Lago Azul prezentuje się w pełnej krasie, a  soczyście zielone zbocza krateru kontrastują z kolorem wody.

 

 

Capelas

To dawne centrum połowy wielorybów na wyspie. Atrakcją Capelas jest port rybacki (Porto de Pesca), chroniony przez wysokie klify.  Niewielka zatoczka na północy wyspy, w której woda jest spokojna i można tu wykąpać się i popływać. Nie ma tam żadnych turystów, w południe nie było też żadnych łodzi, tylko kilku miejscowych chłopców i całkiem ciepła woda. Spędziliśmy tu miłe przedpołudnie.

 

 

Rocha da Relva – trasa na brzeg oceanu

Bardzo przyjemna trasa do samego oceanu i malutkiej wioski rybackiej położonej tuż przy jego brzegu. Schodzi się dość ostro w dół (później trzeba wejść :)), nie mijając po drodze nikogo! Długość trasy wynosi 4,7 km w obie strony, a jej opis i położenie znajdziecie tu.  Wejście na szlak nie jest specjalnie oznaczone, musicie ustawić nazwę trasy w nawigacji i odnaleźć boczną drogę, która zaprowadzi Was na parking przed wejściem na szlak.

 

 

Punktów widokowych na całej wyspie jest niezliczona ilość. Wszystkie są oznaczone, łatwo je odnaleźć. Na większości warto się zatrzymać. Przy wielu znajdują się wspaniale zagospodarowane miejsca piknikowe, z wiatami, grillami, stolikami, umajone kwiatami i zieloną trawą. W sumie można by wyspę zwiedzać od punktu widokowego do punktu widokowego 🙂 Ale jak sami widzicie, pięknych miejsc jest więcej i do tych pokazanych przeze mnie zdecydowanie warto zajrzeć. Środkowa część Sao Miguel ma  swoje atrakcje, a zachodnia jeszcze inne. Wszystkie warte odkrycia. Zwiedzanie Sao Miguel to czysta przyjemność.

 

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz także:

Azory – poradnik praktyczny

Najpiękniejsze trasy widokowe w Czarnogórze

Keukenhof – największy ogród świata i tulipanowy zawrót głowy

 

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ŁukaszJustynaAngelikaZuzanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łukasz
Gość
Łukasz

Pani Justyno,
kapitalny opis i bardzo inspirujący! prosze o informację ile dni na miejscu należy przeznaczyć aby zwiedzić to wszystko co Pani tu opisała?
pozdrawiam serdecznie
Łukasz

Angelika
Gość
Angelika

Hej. Mam pytanie. Przełom lipca i sierpnia na dwa tygodnie planujemy z mężem wylot na Azory. Wyspa docelowa to Sao Miguel. Natomiast chcialabym sie przemieszczać pomiędzy innymi wyspami. Czytałam twoj wpis i bylo tam wspomniane o lotach z wyspy na wyspę zeby użyć lini SATA. Czy możesz mi trochę więcej opisać jak pomiędzy lotniskami sie ogarnąć. Szukalam w necie połączeń ale nie wiele znalazłam. Czy bagaz za każdym razem odbierałaś i nadawalas go jeszcze raz ? Bede wdzięczna na kilka rad. Dziekuje

Zuzanna
Gość
Zuzanna

Hej, czy według ciebie Sao Miguel to dobry plan na samotną podróż bez samochodu?