Rijeka Crnojevića i punkt widokowy Pavlova Strana

Styczeń 17, 2020

Kategorie: Blisko , Czarnogóra

Czarnogóra pełna jest niespodzianek. Jak na tak mały kraj, wypełniona jest przepięknymi miejscami. Najbardziej popularne to Zatoka Kotorska i miasteczka położone wokół zatoki. Jednak największe perełki Czarnogóry czekają w centrum kraju. W pobliżu Jeziora Szkoderskiego znajduje się punkt, z którego rozciąga się widok prawie jak na Horshoe Bend w Stanach, tyle że w zieleni. W zasadzie to nie jest jeden punkt, bo widoki zaczynają się już kilka kilometrów wcześniej. Jest to trasa wiodąca przez niewysokie góry nad Jeziorem Szkoderskim, z której widać wpadającą do jeziora rzekę Crnojevića. Teren tonie w zieleni, a rzeka meandruje wokół wzgórza by w końcu wpaść do jeziora.

 

 

Trasa widokowa Virpazar – Cetynia

Na trasę można wjechać z dwóch stron. My rozpoczęliśmy przejazd od miejscowości Virpazar. Wjazd na drogę znajduje się dokładnie na wprost wjazdu do miejscowości, naprzeciwko torów kolejowych, tuż obok parkingu, na którym często stoją autokary i zasłaniają znaki. Jeśli więc zobaczycie przejazd przez tory do Virpazar to dokładnie po przeciwnej stronie wjedziecie na trasę widokową. Można także wyruszyć na trasę od strony Cetyni lub Podgoricy, z głównej drogi M2.3 odchodzi nienazwana droga w kierunku miejscowości Rijeka Crnojevića.

 

 

 

Po przejechaniu kilkuset metrów oczom ukazuje się Jezioro Szkoderskie, które zdaje się nie mieć końca. Widać pływające po jeziorze łódki, a tafla jest niezwykle spokojna.

 

 

Droga wije się przez góry, a mniej więcej w połowie trasy można zatrzymać się na krótki odpoczynek przy jedynej na trasie „kawiarence”. Właściciel serwuje mocno parzoną kawę, świeżo wyciskane soki i wyśmienite widoki. Można usiąść na leżakach, skorzystać z lornetki i podziwiać. Gdy tak zażywaliśmy tej błogiej chwili przy kawie, właściciel przyniósł nam w prezencie miseczkę jeszcze ciepłych malutkich pączków oblanych czekoladą. Smakowały wyśmienicie, a sam gest rozbroił. Na trasie znajduje się kilka drewnianych budek z lokalnymi produktami, ale w październiku były zamknięte.

 

 

Rijeka Crnojevića

 

Po chwili dojeżdżamy do miejscowości Rijeka Crnojevica, zaledwie kilkadziesiąt domów i kamienny most nad rzeką. Przy moście można zjeść obiad i odpocząć. Panuje tu spokój i atmosfera relaksu. Z wioski można również wypłynąć w rejs po Jeziorze Szkoderskim, przepływając właśnie zakolem rzeki. Za mostem trasa się rozwidla, należy jednak skręcić w prawo.

 

Punkt widokowy Pavlova Strana

 

Dalej trasa znowu się wspina, w dole widać wioskę i miejsce skąd wypływają łodzie, aż w końcu wyłania się charakterystyczne wzniesienie. Dokładnie naprzeciw wzniesienia zobaczycie całkiem wysoki hotel i platformę widokową, z której można podziwiać widoki na zakole. Punkt ten nazywany jest Pavlova Strana. Zakole rzeki można oglądać z kilku perspektyw, bo droga też zatacza łuk wokół wzniesienia.

 

 

Warto pojechać drogą dalej, w kierunku Cetyni, widoki nadal ładne, a trasa nie jest długa. To jedna z najładniejszych tras widokowych w Czarnogórze, którym poświęciłam osobny wpis.

 

 

Informacje praktyczne:

  • długość trasy z Virpazar do punktu widokowego to 21 km
  • droga jest wąska i kręta, z nielicznymi miejscami do mijania. Poza sezonem pusta, ale w sezonie jazda nią zapewne nie należy do przyjemnych. Asfaltowa, bez miejsc do zatrzymania się, chyba że jedziecie nią sami
  • przejazd trasa można połączyć z rejsem po Jeziorze Szkoderskim z Virpazar lub z Rijeki Crnojevićy

 

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz także:

Najpiękniejsze trasy widokowe w Czarnogórze

Rejs po Jeziorze Szkoderskim

Kotor i Zatoka Kotorska z góry – niezwykłe miejsca w Czarnogórze

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JustynaKarolina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karolina
Gość
Karolina

jak długo jechaliście te 21 km do Pavlova Strana ?