Trójgarb – wieża widokowa

Październik 22, 2020

Kategorie: Blisko , Góry , Polska

27 metrów wysokości, 5 dużych balkonów widokowych zawieszonych poza obrębem klatki schodowej, 160 stopni i 19 osobnych biegów schodowych  to przepis na bardzo udaną wieżę widokową w Górach Wałbrzyskich. Od prawie dwóch lat  to nowa atrakcja tychże gór, postawiona na wcale nie najwyższym i mało okazałym szczycie o wdzięcznej nazwie Trójgarb. Swoją nazwę góra zawdzięcza charakterystycznym trzem wierzchołkom o wysokości 778, 757 oraz 738 m n.p.m, z powodu których wcześniej nazywana była Potrójną. Dziś Trójgarb, po latach zapomnienia, przeżywa swój renesans, a jego chwała jest w pełni zasłużona.

 

Widoki z wieży na Trójgarbie

Widoki, jakie wieża oferuje w piękną słoneczną pogodę, są naprawdę dalekie i chwytają za serce. Pobliski Chełmiec (szczyt zaliczony do Korony Gór Polski) wygląda z wieży jak wyspa na pełnym zieleni morzu, Wałbrzych kładzie się u stóp, na horyzoncie majaczą zabudowania Wrocławia, a wokół prezentują swe uroki inne pasma górskie – Góry Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie, Kaczawskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie, masyw Ślęży.

 

 

Wieża ma bardzo  nietypową konstrukcję, ponieważ została wzniesiona na podstawie trójkąta. Podobnie zaprojektowany został układ schodów oraz tarasy widokowe. Wykorzystanie trójkąta w projekcie wieży na Trójgarbie ma znaczenie symboliczne – przedstawia trzy gminy, które zainicjowały jej budowę : Gminę Czarny Bór, która wraz z partnerami, Starymi Bogaczowicami oraz Szczawnem Zdrój, postarały się o unijną dotację i stworzyły Ekomuzeum wokół masywu Trójgarbu i sąsiedniego Chełmca – w tym właśnie najwyższą w Sudetach wieżę widokową. Do budowy wieży zużyto 67 ton stali, nieco betonu i 50 kubików drewna modrzewiowego.

 

 

Teren wokół wieży jest przyjemnie zagospodarowany. Znajduje się tam duża drewniana wiata, miejsce na ognisko, fikuśne drewniane ławki i stoliki, poręcze dla rowerów. Wszystko estetyczne, zadbane i cieszy oko swoim wyglądem.

 

 

Szlaki na Trójgarb

–  szlak żółty z Lubomina – ok. 1h 10 min – jest to najszybszy i najkrótszy szlak na szczyt. Ponieważ był to nasz drugi szczyt tego dnia, wybraliśmy szlak zielony, gdyż startuje on z najdalszego miejsca, do którego można dojechać samochodem.  Przy ruinach bacówki w miejscowości Lubomin znajduje się duży parking (w sezonie płatny 10 zł). Stamtąd szlak zielony prowadzi przez las, dość mocno pod górę, a następnie trawersuje zalesionym, pełnym korzeni zboczem góry. Po drodze nie ma widoków i dopiero ostatni odcinek pozwala spojrzeć na Chełmiec, ale nadal wiedzie przez las. Warto mieć buty z przyczepną podeszwą, gdyż ścieżka jest śliska. Dojście do wieży zajmuje nam ok. 1 godzinę, wracamy szybciej tą samą drogą. Z Lubomina można także dojść szlakiem żółtym z nieco odleglejszego parkingu, co wydłuży trasę o jakieś 15 min.

Poza tym do wieży dojdziecie:

– szlakiem zielonym ze Starych Bogaczowic  – czas przejścia ok.  2h 20 min.
– szlakiem niebieskim z Witkowa – czas przejścia ok. 1h 55 min, można do Witkowa dojechać pociągiem
–  szlakiem zielonym z Gostkowa – czas przejścia ok. 2h 05 min – uważany za najładniejszy szlak na szczyt Trójgarbu. Ścieżka długo wiedzie niezalesionym fragmentem, a do tego w samej miejscowości znajduje się wiatrak z II połowy XVIII wieku.

Masyw ten poprzecinany jest wieloma innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, zatem każdy znajdzie opcję dla siebie. Zdecydowanie warto wybrać się na Trójgarb w ładny dzień, bo widoki, jak i sama wieża są naprawdę fantastyczne. Zdobywcy Korony Gór Polski mogą wejść na Trójgarb  przy okazji wizyty na Chełmcu, uznawanym za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich.

 

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz także:

Czerwony szlak na Śnieżkę – trasa przez Kocioł Łomniczki

Jesienne Karkonosze – szlak wokół Kotłów Małego i Wielkiego Stawu

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o