Skalnik w Rudawach Janowickich – najkrótszy szlak z Czarnowa

Maj 5, 2021

Kategorie: Blisko , Góry , Polska

Skalnik to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich (całe 945 m), zaliczany z tegoż powodu do Korony Gór Polski. Ponadto tuż obok Skalnika znajduje się Ostra Mała,  punkt widokowy oferujący (ponoć) jedną z piękniejszych panoram w Sudetach. Dlaczego ponoć to wyjaśnię na końcu, a teraz zabieram Cię na spacer w magicznym lesie.

 

Skalnik – najkrótszy szlak

Jako, że kilka tych szczytów w Koronie Gór Polski do zdobycia mamy, wybieramy na ogół trasy najkrótsze lub najpiękniejsze, jeśli takowe na szczyt prowadzą. W przypadku Skalnika żadna z dłuższych nie wyróżnia się wybitnie, zatem padło na szlak niebieski z niewielkiej miejscowości Czarnów. W Czarnowie należy podjechać najbliżej wejścia na szlak (kierując się nawigacją), samochód można zostawić na niewielkim parkingu (na kilka samochodów) w zasadzie wzdłuż bocznej drogi. Następnie trzeba dojść do szlabanu (są znaczniki szlaku), za którym rozpoczyna się trasa na Skalnik i Ostrą Małą .

 

 

Kilka metrów za szlabanem szlak ostro skręca w prawo, choć główna ścieżka prowadzi prosto. Trzeba tu uważać by nie minąć skrętu, bo znacznik szlaku zasłaniają liście. Jednak ścieżka jest wydeptana i czujne oko jej nie przegapi. Dalej trasa wiedzie nieco pod górę, ale jest to krótkie podejście, nie zdążysz się zmęczyć. Potem, dalej kierując się znacznikami szlaku, spacerować będziesz już łagodną, utwardzoną ścieżką, wśród często tu spotykanej mgły 🙂 Jeśli będziecie mieć więcej szczęścia to mgły nie będzie, ale szczerze mówiąc akurat na tej ścieżce mgła dodała lasowi tajemniczości.

 

 

Ostra Mała i Konie Apokalipsy

 

Zanim dotrzesz do szczytu, miniesz ścieżkę odchodzącą w bok na  Ostrą Małą, mijającą skały o wdzięcznej nazwie Konie Apokalipsy. Warto tam właśnie skierować swe kroki, bo na  Ostrej Małej znajduje się platforma widokowa. Tak, ta, z której ponoć widać piękną panoramę Sudetów, ze Śnieżką na czele. Jak jednak wspomniałam wyżej… mgła skutecznie nam widoki zasłoniła. Jednak na  Ostrą Małą i tak warto pójść (dosłownie kilkaset metrów), bo można odpocząć na ławeczkach czy skałkach, no i oczywiście podziwiać widoki. Jeśli masz szczęście 🙂

 

 

Po obejrzeniu panoramy 😉 wrócić trzeba na szlak i  po krótkim marszu (10 minut) dotrzesz na Skalnik. Znajduje się tam tablica informacyjna i skrzynka z pieczątką. Po zrobieniu zdjęć do książeczki KGP, powrót do samochodu tą samą trasą. Chyba, że masz ochotę na inną, a tych jest wiele w Rudawach Janowickich. Zdecydowanie to pasmo, do którego warto wrócić i odrobinę poeksplorować szlaki.

 

 

Skalnik – podsumowanie:

  • szlak niebieski z Czarnowa przez Ostrą Małą  na Skalnik i z powrotem to dystans 4,9 km, czas przejścia na luzie ok. 2 godz., suma podejść 235 m
  • pieczątka KGP znajduje się na szczycie
  • niebieski szlak z Czarnowa to najkrótszy szlak na Skalnik
  • inne popularne szlaki: zielony i dalej niebieski z Kowar (2,15 h), żółty z Przełęczy Kowarskiej (2,3 h), zielony i dalej niebieski z Janowic Wielkich (3,4 h)
  • z Czarnowa już całkiem blisko do Kolorowych Jeziorek, warto więc tak zajrzeć po zejściu ze Skalnika

 

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz także:

Kłodzka Góra – krótki szlak i piękne widoki

Jagodna – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich

Zimowe Karkonosze – szlak ze Szrenicy do Śnieżnych Kotłów

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o