Azory – atrakcje Sao Miguel (cz. 2)

Marzec 24, 2020

Kategorie: Blisko , Portugalia

Gdy obejrzycie już wszystkie wspaniałe miejsca po zachodniej stronie Sao Miguel, czas zajrzeć do środka wyspy. Czekają tu na Was plantacje ananasów i herbaty, kolejne jeziora w kraterach wulkanów, miasteczko położone w kraterze czynnego wulkanu, gorące źródła i baseny termalne, oszałamiające punkty widokowe i ogrody botaniczne. To stąd można wyruszyć na obserwację wielorybów i delfinów oraz popłynąć na malutką wysepkę, która z góry wygląda jak rogalik, a w środku znajduje się naturalny basen, w którym można się kąpać. Atrakcji jest mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie. Zaczynamy!

 

 

Plantacja ananasów Ananases de Aruda

znajduje się w okolicy miejscowości Faja de Baixo, na starej farmie pomarańczy. Uprawia się tam ananasy od 1919 r., a sam proces uprawy jest długotrwały. Znajdziecie tam szklarnie, w których rosną ananasy w różnej fazie rozwoju. Gleba w szklarniach to mieszanina ziemi i materii organicznej wzbogacającej glebę, a irygacja i naturalny rozkład powodują, że temperatura w szklarni staje się idealna do wzrostu rośliny i naturalnego owocowania. Około 4 miesiące po posadzeniu rozpoczyna się proces „palenia”. Ta czynność, która została odkryta przypadkowo, odurza roślinę i zmusza je wszystkie do jednoczesnego kwitnienia. Na koniec każdego dnia palenia, liście i odpady są spalane w  pojemnikach, aby wytworzyć gęsty dym, który wypełnia całą szklarnię. Następnego dnia okna są otwierane, aby wypuścić dym. Trwa to przez osiem do dziesięciu dni, w zależności od sezonu. Pełny cykl życia ananasa z São Miguel trwa od 18 do 24 miesięcy, co skutkuje wyjątkowym aromatem azorskich ananasów. Są one mniejsze od tych, które znamy, ale bardziej aromatyczne i droższe. Można je kupić w lokalnych sklepach. Na miejscu jest sklepik z pamiątkami i mini bar z produktami z ananasa, osobiście polecam ananasowe mojito.

 

 

Lagoa do Fogo

Jedno z największych jezior w archipelagu Azorów i drugie co do wielkości na wyspie São Miguel.  Lagoa do Fogo znajduje się w kraterze wulkanu, na szczycie jednej z największych gór na wyspie. Powstało około 15 000 lat temu wraz z erupcją wulkanu Fogo, znanego również jako wulkan Água de Pau. Położone na 575 metrach, zajmuje powierzchnię 1360 hektarów. Jezioro objęte zostało ochroną jako rezerwat przyrody. Prezentuje się przepięknie z różnych punktów widokowych, do których można dojechać samochodem, np. Miradouro do Lagoa Fogo i Miradouro do Pico da Barrosa. Z każdego punktu jezioro wygląda inaczej, natomiast z Pico da Barrosa można zejść do samego jeziora. W tym celu trzeba znaleźć wydeptaną ścieżkę wśród roślinności. Ponieważ jezioro położone jest dość wysoko, pogoda często się tu zmienia. To jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie, nie można go pominąć.

 

 

Caldeira Velha

Jest to niewielki rezerwat biosfery, którego główną atrakcją jest możliwość kąpieli w gorących źródłach i naturalnych basenach. Mnie osobiście rozczarowało, bo to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc na wyspie. I choć nie było tu wielkich tłumów, to baseny są malutkie, więc nawet kilkanaście osób (a było zdecydowanie więcej) to tłok. Można tu zobaczyć charakterystyczną dla Azorów roślinność, paprocie drzewiaste i gorące bulgoczące źródła. Wstęp jest płatny, można kupić bilet na samo wejście bez kąpieli (3 Euro) i z kąpielą (8 Euro). W pobliżu jest duży, bezpłatny parking. Miejsce jest bardzo przyjemne i być może poza sezonem bywa puste, wtedy kąpiel w ciepłych basenach, wśród bujnej roślinności, sprawi prawdziwą frajdę.

 

 

Salto do Cabrito

Wodospad o wysokości 20 metrów, do którego prowadzi łatwa ścieżka z parkingu. Można się pod nim wykąpać, większość turystów zagląda tu na chwilę. Nie jest to jakiś spektakularny wodospad, ale będąc w pobliżu warto do niego zajrzeć.

 

 

Miradouro de Santa Iria

Najładniejszy punkt widokowy na północy wyspy, położony na wysokości 190 m n.p.m. Na szczycie znajduje się kamienny taras, z którego widać panoramę zielonych pól i wiosek po prawej stronie, a po lewej skały półwyspu Ponta do Cintrao. Punkt jest zagospodarowany, można na nim odpocząć przy stolikach.

 

 

Plantacja herbaty Fabrica de Cha Gorreana

Hodowlę herbaty rozpoczęto na Azorach już w 1920 r. Obecnie funkcjonują na wyspie 2 plantacje – Fabrica de Cha Porto Formoso i Fabrica de Cha Gorreana. Uprawa i produkcja herbaty są całkowicie ekologiczne. Na wyspie nie występują żadne choroby ani szkodniki, wobec tego nie ma potrzeby używania pestycydów. Nie używa się tu również żadnych nawozów ani chemicznej obróbki już zebranych liści. Obie fabryki można bezpłatnie zwiedzać. My wybraliśmy Cha Gorreana, gdzie po obejrzeniu procesu produkcji herbaty i degustacji w niewielkim sklepiku, poszliśmy na spacer wśród krzaczków herbaty. Nieco zdziwieni zobaczyliśmy, że listki herbaty nie są zbierane ręcznie, jak to sobie wyobrażaliśmy, a ścinane są mechanicznie przez pracujących tam mężczyzn.

 

 

Furnas i okolice

Furnas to miasteczko położone w kraterze czynnego, dla odmiany, wulkanu. Słynie z gorących źródeł, basenów termalnych , stale dymiących fumaroli i pięknych krajobrazów. Znajduje się tu przepiękny Parque Terra Nostra, gorące źródła Poca da Dona Beija, piękne Lagoa Furnas. Wspaniałych miejsc jest tak dużo, że poświęcę im osobny wpis. Dziś tylko sygnalizuję, że to must see na Sao Miguel.

 

 

Miradouro da Nossa Senhora da Paz

Punkt widokowy, nie zliczę już który, położony wysoko na wzgórzu nad miejscowością Vila Franca do Campo.  Znajduje się tu kaplica Nossa Senhora da Paz (kaplica Matki Boskiej Pokoju) zbudowana w 1967 r.  Do kaplicy prowadzi 115 schodów wzdłuż stacji drogi  krzyżowej . Widok z góry na miasteczko  i położoną ok. 1 km od brzegu malutką wysepką Ilhéu de Vila Franca do Campo w kształcie rogalika, jest przepiękny. Ta skalista wysepka powstała, jak wszystko na Azorach, w wyniku podwodnej erupcji wulkanu ok. 4000 lat temu. Obecnie widać jedynie ściany wulkanu, a wnętrze krateru zostało zalane przez ocean, co utworzyło naturalną zatoczkę. Wysepka ma średnicę 150 m i prawie idealnie okrągły kształt. Można do niej dopłynąć promem z portu Vila Franca do Campo i wykąpać się w jej wnętrzu.

 

 

Rejs z Vila Franca do Campo

Azory słyną z możliwości obserwowania w pobliżu ich brzegów wielorybów i delfinów. Wiele lokalnych firm oferuje takie rejsy przez cały rok. Jednak główny sezon i największa szansa na spotkanie aż 24 gatunków wielorybów i delfinów przypada na maj i kwiecień. Wtedy w pobliskich wodach pływają różne gatunki płetwali i najróżniejsze delfiny. W październiku spotkać można humbaki. Nam w lipcu udało się zobaczyć delfiny i kaszaloty. Zanim zdecydowaliśmy się na rejs, długo szukałam opinii o organizacji tej atrakcji, a przede wszystkim czy nie szkodzi zwierzętom, nie zakłóca ich spokoju. Wybrałam firmę Terra Azul, która bardzo poważnie podchodzi do zwierząt i niezakłócania ich spokoju. Rejs był bardzo udany, delfiny i kaszaloty pokazały się, ale łódź zachowała odpowiedni dystans by nie naruszać ich spokoju. Radość z zobaczenia tych morskich stworzeń jest nie do opisania,  ale szybkość ich wynurzania była taka, że nie zdążyłam zrobić ładnego zdjęcia. Musicie więc uwierzyć mi na słowo – warto popłynąć w taki rejs! Rezerwację w sezonie trzeba zrobić  z ok. dwudniowym wyprzedzeniem, gdyż firma ta ma duże wzięcie. Po zakończeniu obserwacji, wracając do portu opłynęliśmy opisaną wyżej Ilhéu de Vila Franca do Campo.

 

 

To tylko garść najpiękniejszych miejsc z środkowej części Sao Miguel, jednak jest ich dużo więcej. Zwiedzanie Sao Miguel to ciągłe odkrywanie miejscowego piękna. Na każdym kroku jakiś punkt widokowy, malownicze pola, drogi pełne hortensji i wszechogarniająca zieleń.

 

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz także:

Azory – zwiedzanie Sao Miguel (cz. 1)

Azory – poradnik praktyczny

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o