Maskonury na Islandii – kiedy i gdzie je zobaczyć?

Wrzesień 15, 2019

Kategorie: Blisko , Islandia

Zdecydowana większość maskonurów atlantyckich występuje na Islandii, gdzie rozmnaża się aż 60% światowej populacji. Nic dziwnego, że te pocieszne, niewielkie ptaki stały się symbolem Islandii i niewątpliwą jej atrakcją. W okresie lęgowym można je spotkać w kilkunastu miejscach na wyspie, czasem tylko z daleka, a w kilku miejscach są na wyciągnięcie ręki. Jedno z takich miejsc odwiedziliśmy i spędziliśmy z maskonurami niesamowite chwile, podglądając je i słuchając zabawnych odgłosów jakie wydają.

 

Kilka ciekawostek o maskonurach

 

Maskonury to niewielkie, mierzące średnio 18 cm i ważące ok. 500 gram ptaki, zwane papugami północy lub klaunami oceanu. Maskonury atlantyckie (to jeden z czterech gatunków maskonurów) występują wyłącznie na Oceanie Atlantyckim. Szacuje się, że ich populacja wynosi od 3 do 4 milionów par. Na lądzie pozostają tylko w okresie rozrodczym, a poza nim stale przebywają na wodach oceanu. Są doskonale przystosowane do spędzania miesięcy na morzu – mają nieprzemakalne pióra, mogą pić słoną wodę i łapać jedzenie. Maskonury są świetnymi nurkami, potrafią nurkować nawet przez minutę, ale większość nurkowań zwykle trwa od 20 do 30 sekund. Pod wodą maskonury pływają, używając skrzydeł jak wioseł, a stóp jak steru. W powietrzu latają z prędkością ok. 70-80 km/godzinę, wykonując nawet 400 ruchów skrzydłami na minutę. Gniazda zakładają w wykopanych przez siebie norach w ziemi, często bardzo głębokich (o długości od 70 do 110 cm) lub między skałami na wysokich klifach. Co ciekawe, w norach maskonury robią sobie toaletę, z dala od miejsca, w którym wysiadują jajo, by młode nie zabrudziło się odchodami, które mogą uszkodzić wodoodporność piór. Składają tylko jedno jajo rocznie. Zwykle wracają do tej samej nory, z tym samym partnerem. Z jaja, po 40 dniach, wykluwa się pisklę. Młode opuszczają kolonię i pozostają na oceanie nawet 3 lata, po czym wracają w pobliże miejsca rodzinnego gniazda, by założyć swoje. Maskonury żyją ok. 20 lat, a najstarszy znany maskonur miał 36 lat. Maskonury wyglądają jak latające pingwiny z kolorowymi dziobami, które tylko w sezonie lęgowym są jaskrawopomarańczowe, jednak zimą stają się szare.

 

 

Kiedy można zobaczyć maskonury na Islandii?

 

Na lądzie maskonury przebywają tylko w okresie lęgowym, a poza nim spędzają czas na wodzie. Pierwsze pary pojawiają się na Islandii pod koniec kwietnia, jednak najpewniejszy okres do ich obserwacji zaczyna się pod koniec maja. Na lądzie przebywają mniej więcej do połowy sierpnia. Teoretycznie najlepszą porą do obserwacji są poranki i wieczory, bo w południe ptaki łowią ryby. My obserwowaliśmy je ok. godz. 17.00 i było ich mnóstwo.

 

 

Gdzie można zobaczyć maskonury na Islandii?

 

Miejsc, w których maskonury założyły kolonie, jest co najmniej kilka. Gdzie zatem ich szukać? Wśród najpopularniejszych wymienia się:

  • wyspy Grimsey i Heimaey,
  • ptasie klify w Latrabjarg (Fiordy Zachodnie),
  • półwysep Dyrholaey czy
  • Borgarfjordur Eystri (Fiordy Wschodnie).

My widzieliśmy maskonury właśnie na Dyrholaey (kilkanaście par, z daleka) oraz na czarnej plaży Reynisfjara (także kilka i z daleka). Zupełnie nas to nie usatysfakcjonowało, dlatego jako główne miejsce obserwacji wybraliśmy dość odległe Borgarfjordur Eystri. 

 

Maskonury w Borgarfjordur Eystri

 

Do Borgarfjordur Eystri wyruszyliśmy z przyjemnego miasteczka Seydisfjordur, ponoć pięknie położonego wśród gór, z ośnieżonymi szczytami w tle. Ponoć, ponieważ nie dane nam było widoków zobaczyć z powodu gęstych chmur, które równą kreską odcięły nam co wyższe krajobrazy. Z tego powodu nie zobaczyliśmy zbyt wyraźnie Fiordów Wschodnich, choć to, co wyłaniało nam się spod chmur lub ponad chmurami- zachwycało. By dotrzeć do Borgarfjordur Eystri trzeba odbić prawie 70 km od Ring Road w miejscowości Egilsstadir. Sporo, biorąc pod uwagę fakt, że droga nr 94 w dużej części jest szutrowa i przejechanie nią zajmuje ok 1,5 godz., ale wierzcie mi, warto! Sama trasa jest przepiękna, a widzieliśmy tylko połowę krajobrazów, druga połowa tonęła w chmurach.

 

 

Maskonury znajdziecie na końcu drogi nr 94, na malutkiej wysepce Hafnarhólmi tuż przy malutkim kolorowym porcie Borgarfjarðarhöfn, za wioską Bakkagerði. Znajdują się tu skały, a na nich drewniane platformy, z których można bezpiecznie i z bardzo bliska obserwować ptaki. To prawdopodobnie najpewniejsze miejsce, w którym można je zobaczyć.

 

 

Każdego lata gnieździ się tu 10 000 par maskonurów, dokładnie widać ich gniazda, słychać charakterystyczne pomrukiwania i naprawdę trudno oderwać od nich wzrok.

 

 

Gdy już nasycicie oczy maskonurami i wyruszycie w drogę powrotną, warto zatrzymać się w wiosce Bakkagerði w Borgarfjörður-Eystri by obejrzeć mały tufowy domek zwany Lindarbakki.  Domki tufowe stanowią dziedzictwo architektoniczne Islandii, ale na wyspie pozostało ich już niewiele, głównie w skansenach. Ten domek jest własnością pewnej starszej kobiety, która mieszka w nim latem od 1979 r. Składa się z jednej sypialni, piwnicy i studni, a za domkiem dobudowana została mała szopa. Nie sposób go nie zauważyć.

 

 

Jest jeszcze jeden powód by zatrzymać się w Bakkagerði – fantastyczna zupa rybna w Alfa Steinn Cafe (na tripadvisor figuruje pod nazwą Alfacafe).  Zupa smakuje wyśmienicie, a w cenie macie nieograniczoną dolewkę, świeże pieczywo z ziołowym masłem, dodatki w postaci smażonych pieczarek z orzechami, pesto i kawę lub herbatę, całość za ok. 80 zł. Po długich obserwacjach maskonurów, zupa wspaniale rozgrzeje, a sama restauracja – z zewnątrz niepozorna- w środku miła i idealna na odpoczynek.

 

 

 

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz także:

Mini kamperem dookoła Islandii – plan podróży i informacje praktyczne

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o