Granada: Alhambra i inne skarby Granady

Marzec 5, 2018

Kategorie: Blisko , Hiszpania

Granada to nie tylko Alhambra. To piękne miasto, nie za duże, nie za małe, w sam raz by oczarować każdego, kto ją odwiedzi. Najpiękniejsza w niej bez wątpienia  jest Alhambra, wspaniały kompleks pałacowy i pomnik kultury muzułmańskiej w Andaluzji. Kiedyś zamek-twierdza, skrywający wszystko co najpiękniejsze w swoim wnętrzu. Otoczony murami jak pierścieniem, położony na szczycie porośniętego drzewami wzgórza, z ośnieżonymi górami Sierra Nevada w tle, to prawdziwy pałac z opowieści Szeherezady. Zaliczana do nieoficjalnych cudów świata, niesamowita Alhambra to miejsce wyjątkowe i absolutnie magiczne, prawdziwa perła Granady. Przepych wnętrz pałacowych, przepiękne zdobienia, misternie rzeźbione sufity i łuki, koronkowe reliefy, splecione ze sobą arabeski i smukłe kolumny z białego marmuru przywodzą na myśl wnętrza z baśni tysiąca i jednej nocy. Oglądana z daleka wygląda jak zwyczajny, choć imponujący, zamek. Jej budowę rozpoczęto w XIII w. i w ciągu stulecia przeistoczyła się w kompleks pałaców, haremów, dziedzińców, łaźni i apartamentów. Najważniejsze i najpiękniejsze budowle powstały za czasów panowania Jusufa I i jego syna Muhammada V w drugiej połowie XIV w.

 

Zwiedzanie Alhambry

 

Prawdziwym skarbem Alhambry jest letni pałac (Pałace Nasrydów) otoczony dwoma dziedzińcami – przepięknym Patio Lwów (Patio de los Leones), stanowiącym wizytówkę pałacu  i Patio Mirtu (Patio de los Arrayanes). Patio Lwów niegdyś było niedostępnym dla gości prywatnym haremem.  Otoczone lasem marmurowych kolumn, nad którymi rozpościera się koronkowa sztukateria, niezliczone, misterne rzeźbienia, które zdają się nie mieć końca. Z czterech stron płyną do środka dziedzińca cztery strumyki, które łączą się w antycznej fontannie, spoczywającej na karkach 12 lwów. Z paszczy każdego marmurowego lwa wypływa woda życia. 12 lwów odpowiada 12 miesiącom i znakom zodiaku.

 

 

Patio Mirtu służyło celom publicznym, całą długość dziedzińca wypełnia podłużny basen otoczony mirtowymi żywopłotami. W basenie odbijają się ściany bogato zdobione sztukaterią i kolumny.

 

 

Wokół dziedzińców znajdują się wspaniałe sale i komnaty. Najpiękniejsze z nich to Sala Dwóch Sióstr i Sala Królewska, z niezwykle zdobionymi stiukami i sklepieniami, z alkowami, barwnymi lamperiami z azulejos, kopułami z drewna cedrowego czy malowidłami na skórze przybitej gwoździami do sufitu. Każda wyjątkowa.

 

Alcazaba znajdująca się na zachodnim krańcu wzgórza w IX w. była islamską cytadelą, budynkiem używanym do celów militarnych. Dzisiejszy wygląd Alcazaba zawdzięcza Nasrydom, którzy w XII wieku dodali wielkie wieże: Wieżę Świeczki (Torre de la Vela) na zachodzie i Wieżę Homage (Torre del Homenaje), Złamaną Wieżę (Torre Quebrada) i Adarguero na wschodzie. To właśnie w tym okresie rozpoczęła się fortyfikacja całego kompleksu Alhambry, z jej murami, wieżami i bramami. Alcazaba to jedna z najstarszych części Alhambry. Z wież można podziwiać niezrównane widoki na Granadę i otaczające miasto wzgórza. Koszary zniknęły, a lochy zamknięto, ale spacerować można po niektórych wieżach i wałach.

 

 

Palacio Generalife to tereny dawnej letniej siedziby sułtanów, które sąsiadują z Alhambrą i prowadzą na teren zespołu pałacowego. Znajdują się poza murami Alhambry, na wschodzie, na zboczu Cerro del Sol, ale zostały połączone z kompleksem Alhambry. Ogrody pełne są wspaniałej roślinności, fontann, basenów, cichych zakamarków, w których można schronić się przed tłumem czy upałem.

 

 

Bilety do Alhambry

 

Ze względu na ograniczoną ilość osób mogących zwiedzać Alhambrę jednego dnia, a w związku z tym duży popyt na bilety wstępu, warto je kupić z wyprzedzeniem, przez internet na oficjalnej stronie Alhambry (klik) co pozwoli uniknąć stania w długiej kolejce w upale i zagwarantuje wejście w zaplanowanym dniu. Bilety można kupić do 3 miesięcy przed planowaną datą zwiedzania w zależności od ich dostępności na stronie. Zakupione bilety odbiera się w specjalnych automatach znajdujących się w osobnym budynku na prawo od kas lub w kilku innych punktach wskazanych na stronie z biletami. Koniecznie trzeba mieć ze sobą kartę kredytową, którą dokonywana była płatność. Bez karty nie odbierzecie biletów. I tu uwaga- chodzi o fizyczne posiadanie i włożenie do automatu karty, może być ona już nieważna, zastrzeżona, byleby była. Jeśli nie kupicie biletów przez internet to jest niewielka pula przeznaczona do sprzedaży każdego dnia, ale kto pierwszy ten lepszy. Kasy otwierane są o 8.00 rano, a kolejka ustawia się sporo wcześniej.

Do wyboru jest kilka rodzajów biletów, na zwiedzanie dzienne i wieczorne, zwiedzanie ogrodów itp. Bilet obejmujący wszystkie zabytki wewnątrz Alhambry to bilet dzienny, umożliwia wejście do Pałaców Nasrydów, Alcazaby i Palacio Generalife. Wejście nie jest ograniczone czasowo z wyjątkiem Pałaców Nasrydów , do których wejść można tylko o wyznaczonej, wybranej podczas kupowania biletu, godzinie. Należy podejść do wejścia kilka minut wcześniej i nie przegapić swojej godziny, bo później wejście nie będzie już możliwe do tej części zabytku. A jest najpiękniejsza!

Koszt biletów do wszystkich atrakcji łącznie- Alhambra General to 14 Euro (stan na marzec 2018 r.), dzieci do 12 roku życia wchodzą za darmo. Minimalny czas zwiedzania Alhambry to 3 godziny, ale warto przeznaczyć więcej czasu by w spokoju delektować się tak wyjątkowymi widokami i doznaniami duchowymi.

 

Co jeszcze zobaczyć w Granadzie?

 

Granada to nie tylko Alhambra. To piękne miasto, nie za duże, nie za małe, w sam raz by oczarować każdego, kto ją odwiedzi. Granada ma wiele atrakcji  do zaoferowania swoim gościom. Koniecznie należy udać się na  punkt widokowy Mirador de Sant Nicolas, z którego rozpościera się przepiękny widok na Alhambrę na tle gór Sierra Nevada oraz całą Granadę.

 

 

Spacerując po wzgórzach Albacín i Sacromonte, znajdziecie małe sklepiki z rzemiosłem artystycznym, kręte uliczki, pośród których bardzo łatwo można się zgubić, Cyganów grających flamenco, hipisów mieszkających w cuevas, piękne punkty widokowe – miradores i wiele innych, interesujących miejsc. Prawie z każdego miejsca widoczna jest Alhambra.

 

 

W Granadzie warto zobaczyć katedrę znajdującą się w centrum, kościoły San Pedro y San Pablo, Santa Ana, klasztor św. Hieronima czy klasztor kartuzów z kościołem z XVI-XVII wieku, zaliczany do arcydzieł architektury barokowej. A potem po prostu poszwendać się po zaułkach i placach Granady, chłonąc jej atmosferę, zatrzymując się w jednym z nieprzebranych barów tacos, odpoczywając w cieniu palm.

 

 

 

Granada – informacje praktyczne:

  • Granadę zwiedziliśmy w trakcie podróży po Andaluzji, którą opiszę w jeszcze kilku wpisach;
  • po Granadzie poruszaliśmy się autobusem turystycznym typu hop on, hop off, gdyż jeździł regularnie pomiędzy najpiękniejszymi miejscami w mieście i na jednym bilecie wsiadaliśmy i wysiadaliśmy w dowolnym miejscu na trasie. Polecamy takie rozwiązanie tym bardziej, że w autobusach znajdują się audio guides z polską wersją językową, co stanowi atrakcję dla dzieci, które chętnie słuchały opowiadanych historii;
  • na zwiedzanie miasta warto poświęcić co najmniej 2 dni;
  • najlepszą porą na odwiedzenie Granady jest wiosna i jesień, głównie ze względu na temperatury- latem jest bardzo gorąco i trudno w pełni cieszyć się widokami;
  • gdzie spać: miasto oferuje bogatą bazę noclegową na każdą kieszeń. My nocowaliśmy w jednym z apartamentów Real de Cartuja Apartments & Suites , które z czystym sercem polecamy ze względu na dobrą lokalizację, parking i komfort.

 

Podobał Ci się ten wpis? Polub nasz profil na Facebooku.

 

Zobacz także:

Zwiedzanie Andaluzji (z dziećmi) – plan podróży

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JustynaAga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aga
Gość
Aga

W jakim miesiącu byli Państwo, że na zdjeciach nie ma w ogóle turystów. Zazdroszczę.