Wielka Sowa w zimowej szacie

Styczeń 7, 2020

Kategorie: Blisko , Góry , Polska

W poszukiwaniu zimy, w niewielkiej odległości od Wrocławia, dotarliśmy w Góry Sowie. Mieliśmy ten niewysoki szczyt w planach, bo znajduje się na liście Korony Gór Polski, którą aktualnie zdobywamy, ale zaskoczyło mnie jak tam pięknie. I jestem przekonana, że zimą piękniej niż latem, bo zimowa sceneria jest wprost bajkowa, a sam szczyt łatwy, lekki i przyjemny do zdobycia. Nawet zimą.

 

Szlak czerwony na Wielką Sowę

Wielka Sowa ma zaledwie 1015 m n.p.m. Prowadzi na nią wiele szlaków, z czterech stron świata, a wszystkie zbiegają się pod wieżą widokową usytuowaną na szczycie. Nasz wybór padł na szlak czerwony, który zaczyna się w miejscowości Rzeczka. Tuż przy wyciągach narciarskich znajduje się sporo parkingów, płatnych i darmowych, na których należy zostawić samochód. Szlak wiedzie lekko pod górę do schroniska Orzeł, z którego tarasu rozpościera się przyjemny widok. Zimą widać stoki narciarskie, z taką ilością narciarzy i dzieci zjeżdżających na sankach, która mnie nieco zaskoczyła w takim miejscu. Bo o stokach w Rzeczce nigdy nie słyszałam. Ale są, więc można połączyć przyjemne z pożytecznym.

 

 

 

Dalej na trasie napotkacie schronisko Sowa, które z zewnątrz nie wygląda zbyt zachęcająco, a stamtąd już tylko kilkanaście minut marszu przez las na szczyt Wielkiej Sowy.

 

 

Na szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości 29,5 m, zbudowana w 1906 r. w ramach projektu sławiącego Otto von Bismarcka. Takich „Wież Bismarcka” wybudowano na świecie około 240, w tym 40 w Polsce. Do czasów dzisiejszych zachowało się ich w naszym kraju 17. Na taras widokowy znajdujący się na górze wieży można i należy wejść po piękne i rozległe widoki  na Karkonosze, Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Ślężę, a przy dobrej widoczności widać nawet Wrocław. My nie zobaczyliśmy dalszej okolicy, która spowita była tajemniczą mgiełką, za to widoki ośnieżonych lasów – bezcenne.

 

 

Pod wieżą znajduje się okrągły placyk, na który wchodzi się przez drewniane bramy prowadzące na różne szlaki. Jest miejsce na ognisko, budka z frytkami i innymi przekąskami, a w drewnianej wiacie grill i pieczone kiełbaski.

 

Wielka Sowa – Korona Gór Polski

 

Jako najwyższy szczyt Gór Sowich, Wielka Sowa znalazła miejsce wśród szczytów Korony Gór Polski. Pieczątki do książeczki KGP można przybić w obu schroniskach i na wieży widokowej.

 

Wielka Sowa praktycznie:

  • szlak czerwony z Rzeczki na Wielką Sowę i z powrotem to dystans ok. 6 km, czas przejścia w jedną stronę ok. 45 minut
  • Wielka Sowa znajduje się niecałe 100 km od Wrocławia, w Parku Krajobrazowym Gór Sowich
  • wstęp na wieżę widokową jest płatny 6 zł (bilet normalny) i 3 zł (ulgowy)
  • wieżą czynna jest w sezonie letnim od 1 maja do 31 października w godz. 10.00 do 18.00 i w sezonie zimowym od 9.30 do 15.30 tylko w weekendy
  • szlak bez problemu można przejść z dziećmi, nie nadaje się jednak dla wózków. Zimą można dzieci przewieźć na sankach.
  • na terenie Gór Sowich znajduje się gęsta sieć szlaków i tras rowerowych
  • szlak jest prawie zawsze dość mocno zatłoczony, latem pewnie bardziej, należy być na to przygotowanym

 

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o