Czerwony szlak na Śnieżkę – trasa przez Kocioł Łomniczki

Październik 5, 2020

Kategorie: Blisko , Góry , Polska

Na królową Karkonoszy prowadzi wiele szlaków, zarówno z polskiej jak i czeskiej strony tego pasma. Moim ulubionym, choć nie najłatwiejszym, jest szlak czerwony z Karpacza przez Kocioł Łomniczki i ten właśnie szlak wybraliśmy na jesienny podbój jednego ze szczytów Korony Gór Polski. Trasa ta jest mniej zatłoczona niż inne, pamiętać jednak należy, że zimą jest zamknięta z uwagi na zagrożenie lawinowe.

 

Odcinek Orlinek – schronisko Nad Łomniczką

Szlak rozpoczyna się w Karpaczu przy skoczni narciarskiej Orlinek. Jest tam duży, płatny, parking. Pierwszy odcinek to przyjemny spacer ubitą szutrową drogą przez las do Schroniska PTTK Nad Łomniczką. Nieco pechowe to miejsce, bo postawione w 1902 r. schronisko jeszcze przed otwarciem zmiotła lawina. Schronisko obecnie jest zamknięte, ponieważ czeka na kolejny remont. Można przy nim jednak usiąść i nabrać sił do dalszej wędrówki.

 

Odcinek schronisko nad Łomniczką – schronisko Dom Śląski

Kolejny odcinek szlaku to podejście do Schroniska Dom Śląski. W pierwszym etapie trasa łagodnie wznosi się do góry, a stąpać trzeba po kamiennej ścieżce. Po pewnym czasie wchodzi się do Kotła Łomniczki, najgłębszego (300 m) karkonoskiego kotła pochodzenia lodowcowego. Po jego wschodniej ścianie spływa wodospad Łomniczki, a sam kocioł podcina Równię pod Śnieżką. Od tego miejsca Śnieżka zaczyna być widoczna, las ustępuje miejsca kosodrzewinie, a wokoło widać skaliste ściany Kotła.  Od mostku nad Łomniczką trasa przybiera wysokogórski charakter, jednak najbardziej stromy odcinek dopiero przed nami. Rozpościerają się stąd przepiękne widoki na dolinę Łomniczki, Karpacz i całą Kotlinę Jeleniogórską. Pod dotarciu do symbolicznego cmentarza ofiar gór, do przejścia pozostaje już krótki odcinek do schroniska Dom Śląski.

 

Odcinek Dom Śląski – Śnieżka

Pod schroniskiem zawsze jest sporo ludzi, więc nie zatrzymujemy się i atakujemy Śnieżkę. Podejście szczytowe to wejście jedną z dwóch tras– na prawo bardziej stroma, ale krótsza, na lewo- dłuższa, ale łagodniejsza. My decydujemy się na wejście pierwszą i zejście drugą.

Z trasy przepięknie widać Równię pod Śnieżką i schronisko oraz schodzące się do niego szlaki. Na szczycie znajdujemy ustronne miejsce na popas i odpoczynek z widokiem na czeską stronę Karkonoszy. Podbijamy książeczki zdobywcy Korony Gór Polski i powoli schodzimy z góry.

 

Trasa powrotna ze Śnieżki

Ponieważ wybraliśmy trasę dość wymagającą jak na małe nóżki Poli, trasę powrotną postanowiliśmy skrócić poprzez zjazd wyciągiem z Kopy. W tym celu podeszliśmy pod górną stację wyciągu (ok. 20 min. od schroniska) i zjechaliśmy do Karpacza. Stamtąd zostało przejście ok. 1 km do parkingu, na którym zostawiliśmy samochód. Można oczywiście wrócić tym samym szlakiem lub innymi (opisanymi poniżej), w zależności od czasu i formy, jakimi dysponujecie.

Długość trasy z parkingu na Śnieżkę wynosi ok. 6,7 km w jedną stronę, a jej przejście zajmuje ok. 4 godziny,  suma podejść to ok. 810 m.

 

 

Inne szlaki prowadzące na Śnieżkę:

Szlak żółty: Świątynia Wang – Polana – Pielgrzymy – Słonecznik – Dom Śląski – Śnieżka
Czas: ok. 4 godzin, dystans: 10,2 km, suma podejść: 862 m

Szlak niebieski: Świątynia Wang – Polana – Samotnia – Dom Śląski – Śnieżka
Czas: ok. 3,5 godz.,  dystans: 9 km , suma podejść: 808 m

Szlak czarny: stacja wyciągu na Kopę –  Biały Jar –  Śnieżka

Czas: 2,5 godz. Dystans: 5,9 km Przewyższenie: 974 m

 

Śnieżka –  pieczątka do książeczki Korony Gór Polski

 

  • Pieczątki na szczycie:
    • pawilon Czeskiej Poczty
    • bar przy wyciągu
  • Schronisko Dom Śląski
  • Schronisko Na Przełęczy Okraj
  • Schronisko Strzecha Akademicka
  • Schronisko w Dolinie Łomniczki
  • Schronisko Samotnia
  • Schronisko Jelenka (po czeskiej stronie), od Przełęczy Okraj
  • Punkty gastronomiczne pod obserwatorium na szczycie.
  •  Kopa, Górna stacja kolei liniowej – punkt gastronomiczny
  •  Punkt biletowy Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu
  • Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, ul. Leśna 9, 58-540 Karpacz (czynne: wt-sb w godz. 9-16)
  • Kościół ewangelicki WANG – przy wejściu na szlak.
  • Muzeum Sportu i Turystyki w Karpacz

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz także:

Jesienne Karkonosze – szlak wokół Kotłów Małego i Wielkiego Stawu

Wielka Sowa w zimowej szacie

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PaszczaakJustynaTotemat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Totemat
Gość

Ogólnie Karpacz to jedno z najładniejszych miejsc na wędrówki po górach jak i spacery. Tam niemal wszędzie jest pięknie. Inne miejscowości w górach mi tak nigdy się nie podobały jak okolice Karpacza. Niestety co roku jest tam też coraz więcej turystów i nawet mieszkańców miejscowości to denerwuje powoli oczywiście nie aż tak skrajnie bo to znowu gotówka.