Top atrakcje Austrii – co zobaczyć w Austrii latem?

Czerwiec 27, 2023

Kategorie: Austria , Blisko

Austria to mały kraj na wielkie wakacje. Ferie zresztą też, ale to jest sprawa oczywista, natomiast latem Austria nie jest pierwszym wyborem wakacyjnym, a zdecydowanie być powinna! Miłośnikom przyrody oferuje niezrównaną ilość przepięknych krajobrazów, szlaków pieszych i rowerowych, urocze miasteczka i wspaniałe miasta, mnóstwo cudnych jezior,  wysokie góry, liczne wąwozy i wodospady, a wszystko to w otoczeniu infrastruktury turystycznej, w tym zwłaszcza dla dzieci, na niespotykanym nigdzie indziej poziomie. O tym, jak zorganizować wspaniałe wakacje w alpejskim kraju, szczegółowo napisałam w tym wpisie (klik). Dziś skupię się na najpiękniejszych miejscach, jakie udało nam się w Austrii odwiedzić i które szczerze polecam. Znajdziesz tu świetne trasy górskie, wąwozy i wodospady, urocze miasteczka, zamki czy punkty widokowe, ale to tylko ułamek tego, co oferuje ten niewielki kraj. Lista rekomendacji będzie się powiększała wraz z kolejnymi wizytami w Austrii.

 

Olpererhütte i wiszący most Kebema Panoramabrücke

Do tej pory to dla mnie najpiękniejsze miejsce, jakie odwiedziłam w Austrii. Niezwykle położone na wysokości 2398 m npm schronisko, a tuż obok niego malowniczy mostek zdający się wisieć w powietrzu nad turkusowym zbiornikiem. Jezioro, o nierealnym wręcz kolorze, powstało na skutek zbudowania tamy, a kolor zawdzięcza spływającej do niego wodzie z pobliskich lodowców. Miejsce jest absolutnie spektakularne krajobrazowo, trasa spokojnie do przejścia także z dziećmi, a piękne widoki towarzyszą od samego dołu. Wszystkie szczegóły opisałam w odrębnym wpisie (klik).

 

Kolej zębata na Schafberg

Niezwykle malowniczy szczyt Schafberg i wjeżdżająca na niego wąskotorowa kolej zębata, najbardziej stroma, parowa kolej w Austrii to kolejne miejsce, które warto zobaczyć. Widoki rozpościerające się z góry oszałamiają, a jazda kolejką to wielka frajda. Na dole na turystów czeka przeurocze miasteczko St. Wolfgang im Salzkammergut leżące nad szmaragdowymi wodami Wolfgangsee, po którym warto popływać łódką. Całość zapewni dzień  pełen wrażeń i niezapomnianych widoków. Na szczycie znajduje się najstarszy hotel górski w Austrii  (zbudowany w 1862 r.) z restauracją oraz schronisko górskie Himmelspforte (Brama Niebios) umiejscowione na czubku potężnej skały – wizytówka tego miejsca.  Panoramiczny widok z góry uchodzi za najpiękniejszą panoramę w regionie  Salzkammergut i myślę, że opinia nie jest przesadzona. Zobaczyć można aż cztery jeziora i wiele bliższych i dalszych pasm górskich. Po szczegóły tutaj (klik).

 

 

Krippenstein w masywie Dachstein

Szczyt Krippenstein to góra – orkiestra, bo tyle atrakcji oferuje 😉 Poza wygodnym wjazdem gondolą na szczyt (2100 m npm) i  kilkoma ciekawymi punktami widokowymi na górze, na turystów czeka także jaskinia lodowa i jaskinia mamucia oraz świetne krajobrazy. Najbardziej znanym punktem widokowym jest platforma 5Fingers – instalacja w kształcie pięciu przeszklonych palców, oferująca panoramiczny widok na region Halstatt i tamtejsze jezioro. W pobliżu znajdziesz też widokową spiralę, a nawet … metalowego rekina, z którego paszczy można podziwiać krajobraz 🙂 Ponadto, nieco poniżej szczytu, zwiedzającym udostępniono sporą jaskinię lodową, w której lodu przybywa oraz Jaskinię Mamucią, która nazwę zawdzięcza swoim rozmiarom, a nie mamutom. Poza tym ze szczytu można przejść się kilkoma szlakami pieszymi lub po prostu wygrzać się w słońcu na licznych tam, drewnianych, leżakach. Szczegółowy opis miejsca wkrótce.

 

Wąwóz Liechtenstein (Liechtensteinklamm) i spiralne schody

To jeden z wielu podobnych wąwozów w Austrii, zaliczany do najdłuższych, najgłębszych i najpiękniejszych w Alpach. Potężny szum wodospadu, porośnięte mchem kamienie, osobliwe formacje skalne, baśniowa atmosfera i promienie słońca, tworzące w wodnej mgiełce kolorowe tęcze sprawiają, że zwiedzanie tego miejsca to czysta przyjemność. Jednak wąwóz wyróżnia się cudnymi schodami, długimi na 30 metrów, wykonanymi z rdzawej, odpornej na warunki atmosferyczne stali kortenowskiej. Spirala schodów prowadzi w głąb kanionu, a umieszczone tam zostały przez helikopter. W ramach prowadzonych w ostatnich latach prac remontowych powstały trzy tunele, cztery galerie i 60 siatek zabezpieczających przed kamiennymi lawinami (o łącznej dł. 1100 m.) Wąwóz jest dość ciemny, więc i warunki do fotografowania nienajlepsze, a w sezonie bywa zatłoczony, ale i tak warto się tam wybrać by podziwiać moc natury ????

Muzeum Swarovskiego – Swarovski Kristallwelten

W setną rocznicę powstania firmy Swarovski w Wattens koło Innsbrucka powstał park – muzeum multimedialne „Kryształowe Światy” mające ukazywać innowacyjność i kreatywność firmy Swarovski oraz olbrzymie możliwości kryształu. Muzeum to kilkanaście sal wystawowych, zupełnie nietypowych i nie muzealnych w standardowym rozumieniu, ogromny sklep z kryształami oraz piękny park z wieloma atrakcjami dla dużych i małych, a wszystko w otoczeniu gór i fabryką Swarovskiego w tle. Ponoć jest to druga pod względem popularności atrakcja turystyczna Austrii, choć podczas naszego pobytu żadnych tłumów (na szczęście) nie było.
Ekspozycje wykonane zostały przez zaproszonych artystów i są bardzo różnorodne i oryginalne, ale wszystkie z kryształami w składzie lub tle. To np. sala o nazwie Katedra, czyli imitacja wnętrza kryształu złożona z 595 luster, zmieniającym się oświetleniu i niezwykłej akustyce. To także niezwykła sala skrywająca choinkę zbudowaną ze 150 000 kryształów, mieniących się w świetle i sypiącym się śniegu przy temperaturze spadającej nawet do -10 stopni. W parku znajduje się basen z czarną wodą, nad którą umieszczona została kryształowa chmura, złożona z 800 000 sztuk ręcznie osadzonych kryształków w trzech różnych wielkościach, mieniąca się w słońcu. Jest i prześliczna karuzela, plac zabaw dla dzieci i pokazy cyrkowe. Będąc w okolicy warto zajrzeć do muzeum, bo to naprawdę wyjątkowa atrakcja nie tylko dla miłośników kryształów Swarovskiego ????

Wildpark Aurach w porze karmienia zwierząt

Wyjątkowy park pełen jeleni, saren, danieli i innej rogacizny położony w samym sercu Alp. Prawie 300 zwierząt żyje na 40 hektarach parku, bez klatek i ogrodzeń. Wielką atrakcją parku jest możliwość obserwacji zwierząt podczas karmienia. Codziennie, o tej samej porze, zwierzęta zbierają się wokół paśników by się najeść. Można je obserwować z bardzo bliska. Posłuchać mlaskania, nawoływania, poszczekiwania. Zobaczyć kto je pierwszy, a kto musi poczekać na swoją kolej. Z całą pewnością tyle rogacizny żyjącej swobodnie w jednym miejscu trudno znaleźć gdziekolwiek indziej. Niesamowity spektakl przyrodniczy, nie tylko dla dzieci ???? Szczegółowy opis w odrębnym wpisie (klik).

Wąwóz Sigmund Thun Klamm i przejście pod wodospadem

Kolejny piękny wąwóz, otwarty dla zwiedzających ponad 130 lat temu. Spacer w wąwozie odbywa się po drewnianych kładkach i mostkach tuż nad lub obok huczącej wody i pod wodospadem. Trudno tu pozostać suchym. Trasa przez wąwóz jest jednokierunkowa, powrót do parkingu odbywa się górą, więc można zajrzeć w głąb wąwozu. To jeden z licznych austriackich wąwozów, który warto zobaczyć, by poczuć potęgę Matki Natury. Szczegóły wkrótce na blogu.

 

Halstatt – najpiękniejsze miasteczko w Austrii

Uważane za najpiękniejsze austriackie miasteczko bije rekordy popularności. Chińczykom spodobało się tak bardzo, że zbudowali sobie jego kopię, a to odwiedzają tłumnie. Położone nad jeziorem Hallstatter i otoczone górami, rzeczywiście robi wrażenie. Samo miasteczko jest malutkie, jedna uliczka prowadząca wśród drewnianych domków kaskadowo pokrywających wzniesienie, ale bardzo malownicze. Charakterystyczna wieża kościoła,  widoczna jest z wielu punktów miasteczka. Nad nim, na wysokości 360 m npm,  znajduje się platforma widokowa Skywalk, do której można dojść lub wjechać bardzo stromą kolejką. Samo Halstatt wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Tuż obok miasteczka można zwiedzić dawną kopalnię soli. Będąc w pobliżu warto zajrzeć do Hallstatt, nastawiając się jednak na dużą liczbę turystów. My byliśmy późnym popołudniem i ludzi praktycznie już nie było, problemów z parkowaniem także.

 

 

 

Innsbruck – stolica Tyrolu

Stolica Tyrolu położona w samym sercu Alp. Miasto, w którym historia miesza się z nowoczesnością. Malowniczo położone nad rzeką Inn, w której zielonych wodach przeglądają się kolorowe kamienice. Gospodarz Turnieju Czterech Skoczni i dwukrotnie igrzysk olimpijskich z jedną z najlepiej zachowanych starówek w Austrii. Największą atrakcją Innsbrucku jest stare miasto i Złoty Dach nad balkonem pokryty 2657 pozłacanymi płytkami. Starówkę można zobaczyć z Wieży Miejskiej, przespacerować się wśród pamiętających czasy Habsburgów kamienic. To także świetna baza noclegowa do zwiedzania Tyrolu. Miasto kompaktowe, idealnej wielkości, by cieszyć i nie męczyć. W pobliżu znajduje się opisane wyżej Muzeum Swarovskiego, więc oba miejsca można połączyć w jedną wycieczkę.

 

Wodospady Krimml – najwyższy wodospad w Austrii

 

Wodospad Krimml to trzy potężne kaskady wody na terenie Parku Narodowego Wysokich Taurów, a ich łączna wysokość  380 m sprawia, że Krimml jest najwyższym wodospadem Austrii i jednym z najwyższych w Europie. Spacer wzdłuż wodospadu to 4 km szlak w górę z 11 punktami widokowymi. Źródłem wodospadów jest Krimmler Ache – rzeka zasilana wodą pochodzącą z okolicznych lodowców, która przecina dolinę Krimmler Achental i spada z wielką mocą ze stromego progu, by trafić do doliny Salzachtal. W słoneczny dzień wodospady mienią się wszystkimi kolorami tęczy rozbłyskującej w niezliczonej ilości rozpryskiwanych kropel wody. Spacer w górę wodospadu jest przyjemny, choć całkiem długi, biorąc pod uwagę, że prowadzi wzdłuż jednego wodospadu. Wodna mgiełka jednak przyjemnie chłodzi, a huk wody towarzyszy przez całą drogę. Więcej szczegółów wkrótce na blogu.
To tylko kilka z nieskończonej ilości pięknych miejsc, jakie oferuje Austria. Nie dotarliśmy jeszcze do Karyntii, krainy jezior, do wielu dolin i pasm górskich. Jednak Austria na tyle przypadła mi do serca, że będę ją odwiedzać regularnie i niniejsze rekomendacje rozbudowywać. Wybrane miejsca należą do znanych, pasujących do pojęcia „atrakcji”, które oferują coś więcej niż tylko piękne widoki. Jednak w Austrii jest mnóstwo mało znanych i popularnych miejsc, w których turystów jest niewielu, a krajobrazy nie ustępują powyższym. To lokalne szczyty (klik) w obrębie danego pasma górskiego, o czym obszernie pisałam we wpisie dotyczącym organizacji urlopu w Austrii.  Musisz mi uwierzyć, że którekolwiek miejsce czy region Austrii wybierzesz, wszędzie znajdziesz miejsca i krajobrazy, które zachwycą i pozostaną na zawsze w pamięci. Bliskość Austrii sprawia, że w szybki i łatwy sposób można się do niej dostać własnym samochodem, wynajmując jeden z licznych i na wysokim poziomie apartamentów. Zamiast jechać kolejny raz do Chorwacji, wybierz Austrię 😉
Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś/chciałabyś śledzić nasze podróże, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.
Zobacz także:

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JustynaSandraAga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sandra
Gość
Sandra

Bardzo przydatne wskazówki, dziękuję. Czy zechcielibyście Państwo podzielić się jakimiś sprawdzonymi namiarami na nocleg?

Aga
Gość
Aga

Witam,gdzie najlepiej szukać noclegu(jaka miejscowość) aby część atrakcji była względnie blisko?