Atrakcje Austrii – kolej zębata na Schafberg i rejs po Wolfgangsee

Listopad 22, 2021

Kategorie: Austria , Blisko , Góry

Wspaniałych miejsc w Austrii nie brakuje, a jednym z nich jest szczyt Schafberg i wjeżdżająca na niego wąskotorowa kolej zębata, najbardziej stroma, parowa kolej w Austrii. Widoki rozpościerające się z góry oszałamiają, a jazda kolejką to wielka frajda. Na dole na turystów czeka przeurocze miasteczko St. Wolfgang im Salzkammergut leżące nad szmaragdowymi wodami Wolfgangsee. Całość zapewni dzień  pełen wrażeń i niezapomnianych widoków. To jedna z atrakcji Austrii, której warto doświadczyć!

 

Kolej zębata na Schafberg

Kolejka na szczyt Schafberg wjeżdża z miejscowości St. Wolfgang im Salzkammergut od 1893 roku. Na górę dociera w ok. 35 minut, pokonując po drodze wysokość 1190 m na odcinku 5,85 km. Oprócz nowoczesnych, olejowych lokomotyw parowych, w każdą niedzielę latem, na podróż w stylu retro zaprasza pięć zabytkowych, węglowych lokomotyw parowych z 1893 i 1894 roku. Kolejka mija łąki i lasy, przekracza granicę między Górną Austrią i Ziemią Salzburską i dociera do punktu mijanki na Dorneralm (1015 m n.p.m.). W starych lokomotywach w tym miejscu uzupełniana jest woda. Następnym przystankiem jest stacja pośrednia na hali Schafbergalm (1363 m n.p.m.) Ostatnie dziesięć minut podróży do górnej stacji Schafbergspitze kolej pokonuje najbardziej stromy odcinek drogi. Parowozy kolejki zaliczane są do najstarszych pracujących parowozów na świecie, choć także i   wjazd na górę Schafberg nowocześniejszymi lokomotywami jest niezapomnianym przeżyciem. Na szczyt można także wejść jednym z kilku malowniczych szlaków.

 

  • bilety na kolej można kupić w kasie lub online, cennik i rozkład jazdy pociągów znajduje się tu 
  • bilety kupuje się na określoną godzinę- zarówno na wjazd jak i zjazd, można także skorzystać z kolejki w jedną stronę
  • na górze warto spędzić 2-3 godziny, żeby spokojnie obejść wszystkie punkty widokowe i nacieszyć oczy pięknymi krajobrazami
  • na szczycie znajduje się hotel, schronisko i restauracje
  • duży płatny parking znajduje się tuż przy kasach biletowych, a sam bilet upoważnia do zniżki w opłacie parkingowej, trzeba go włożyć do kasy automatycznej podczas płacenia za postój, wówczas kwota opłaty zredukuje się

 

 

Już z okien kolejki rozpościerają się piękne krajobrazy, a z każdym zakrętem i zmianą wysokości, widoki stają się dalsze i wspanialsze. Warto zająć miejsce tuż przy oknie, bo jest co podziwiać. Kolej zatrzymuje się na stacji pośredniej Schafbergalm, a później już ostro wspina się pod górę.

 

 

Na szczycie znajduje się najstarszy hotel górski w Austrii  (zbudowany w 1862 r.) z restauracją oraz schronisko górskie Himmelspforte (Brama Niebios) umiejscowione na czubku potężnej skały – wizytówka tego miejsca. Można się w nim posilić, choć wybór dań nie jest wielki. Ale tradycyjna zupa gulaszowa z pajdą chleba są smaczne, a zimne piwo przyjemnie chłodzi.

 

 

Widok ze szczytu (1783 m) to najprawdopodobniej najładniejsza panorama w regionie Salzkammergut. W pogodny dzień roztacza się z niego panoramiczny widok 360° na błyszczące jeziora Salzkammergut – m.in. Wolfgangsee, Irrsee, Mondsee i Fuschlsee aż do jeziora Chiemsee w Niemczech u podnóża Alp. Wokół jezior i szczytu Schafberg wznoszą się majestatycznie inne pasma górskie, od pasma Höllengebirge przez góry Dachstein po górę Watzmann.

 

 

Warto na szczycie przespacerować się do wszystkich punktów widokowych, bo z każdego widok jest inny. Pierwsza platforma widokowa znajduje się tuż przy górnej stacji kolejki, następna za hotelem, kolejna to ścieżka osłonięta drewnianą balustradą pomiędzy restauracją na skale a budynkiem hotelu. Jednak tych punktów jest więcej – kierując się odrobinę w bok poniżej restauracji na skale, dojść można do krawędzi tej potężnej skały i zobaczyć w dole jeszcze inne widoki. Punkt widokowy znajduje się też przy krzyżu widocznym z krawędzi skały. W zasadzie cała góra to jeden wielki punkt widokowy, warto tylko zmienić perspektywę. W którą stronę nie pójdziesz, zobaczysz piękne krajobrazy.

 

 

Na górze można spędzić i cały dzień, jednak gdy ma się w planach wyłącznie podziwianie widoków to warto zaplanować pobyt na co najmniej 2-3 godziny. Ma to znaczenie dlatego, że kupując bilet powrotny na kolejkę, trzeba wskazać godzinę powrotu i należy jej się trzymać. A wierz mi, na górze czas płynie szybko i nawet spacer do punktów widokowych zajmie trochę czasu. Bo trudno oderwać wzrok od otaczającego tam piękna. Jeśli jednak zdecydujesz się na zejście z góry to będzie to równie świetny pomysł. Ja żałuję, że od początku nastawiliśmy się na wjazd i zjazd i nie byliśmy przygotowani na zejście, bo myślę, że byłaby to nie mniejsza frajda, a możliwość podziwiania widoków trwałaby dłużej.

 

Rejs po jeziorze Wolfgangsee

Wisienką na torcie, po dniu pełnym wrażeń na szczycie Schafberg, jest relaks  nad wodami Wolfgangsee w miasteczku St. Wolfgang. Wolfgangsee zalicza się do najbardziej malowniczych jezior w Europie, a jego uroki najwspanialej jest odkrywać z pokładu statku. Żegluga po Wolfgangsee istniała już w czasach monarchii habsburskiej. W 1873 r. zwodowano tu pierwszy parowiec kołowy “Kaiser Franz Josef I”, jeden z najstarszych na świecie statków parowych o napędzie łopatkowym. Mierzący 33 metry długości statek z potężnymi kołami łopatkowymi uchodził wówczas za wielkie osiągnięcie techniki. Dziś ten zabytkowy bohater wielu  filmów wciąż niestrudzenie wozi gości między St. Wolfgang, St. Gilgen i Strobl. Stanowi największą atrakcję floty i można go z łatwością zobaczyć podczas spaceru promenadą wzdłuż jeziora, w pobliżu stacji kolejki na Schafberg.

 

Samo miasteczko jest śliczne – kolorowe i zadbane. Nawet w sezonie spokojne, a zdobione kamienice wzbudzają zachwyt.

 

 

Będąc w St. Wofgang koniecznie wynajmij łódkę, żeby popływać po jeziorze. W centrum miasta znajdziesz wypożyczalnie łodzi elektrycznych, gdzie za 23 Euro za godzinę (latem 2021 r.) spędzisz fantastyczny czas podziwiając miasto od strony wody.

 

 

Wjazd kolejką na szczyt Schafberg to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji Austrii i miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Miłośnicy pięknych krajobrazów będą usatysfakcjonowani. Zakończenie dnia w ślicznym St. Wolfgang i rejs po jeziorze z pewnością dopełni poziom zadowolenia.

 

Zobacz także:

Olpererhütte i wiszący most – najpiękniejsze miejsce w austriackich Alpach

Wildlife Park Aurach – park pełen zwierząt w sercu Alp

Alpy austriackie latem – jak spędzić alpejskie lato w Tyrolu

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o